12 FEB 2020

KIDSCREEN AWARDS: THE BEST OF THE GLOBAL KIDS INDUSTRY

In high-profile presentation, the year’s best work in children’s television and digital media was singled out and celebrated and all the winners were revealed.

Share

In high-profile presentation event at Kidscreen Summit 2020, hosted by renowned actor/comedian Emma Hunter and exclusively sponsored by the Canada Media Fund, the year’s best work in children’s television and digital media was singled out and celebrated by the global kids entertainment industry.

Determined by two panels of highly respected industry judges, awards in the Programming and Creative Talent categories were given to the following nominees:

PROGRAMMING—PRESCHOOL CATEGORY

Best New Series: “Where’s Waldo” (DreamWorks Animation)

Best Animated Series: “Hey Duggee” (Studio AKA, BBC Studios)

Best Live-Action Series: “Sesame Street” (Sesame Workshop)

Best Mixed-Media Series: “NIVIS—Amigos de Otro Mundo” (The Walt Disney Company Latin America)

Best One-Off, Special or TV Movie: “When You Wish Upon a Pickle: A Sesame Street Special” (Sesame Workshop)

Best Short Film: “Nick Jr. Sunscreen Song” (Nickelodeon)

Best in Class: “Sesame Street” (Sesame Workshop)

PROGRAMMING—KIDS CATEGORY

Best New Series: “Kung-Fu Panda: The Paws of Destiny” (DreamWorks Animation)

Best Animated Series: “Hilda” (Silvergate Media, Netflix, Mercury Filmworks, Hilda Productions)

Best One-Off, Special or TV Movie: “Angela’s Christmas” (Netflix, Brown Bag Films)

Best Live-Action Series: “Just Add Magic” (Amazon Studios)

Best Mixed-Media Series: “Paper Port” (Pipeline Studios, Zumbastico)

Best Short Film: “Lost & Found” (Wabi Sabi Studios)

Best in Class: “Angela’s Christmas” (Netflix, Brown Bag Films)

PROGRAMMING—TWEENS/TEENS CATEGORY

Best New Series: “Unik” (Unique) (NRK)

Best Animated Series: “Bob’s Burgers” (Bento Box Entertainment, 20th Century Fox)

Best Live-Action Series: “A Series of Unfortunate Events” (Netflix)

Best One-Off, Special or TV Movie: “#ROXY” (Mosiac Entertainment, Spesch)

Best in Class: “A Series of Unfortunate Events” (Netflix)

CREATIVE TALENT CATEGORY

Best Animation: “Lost & Found” (Wabi Sabi Studios)

Best Directing: “Dino Dana” (Sinking Ship Entertainment) and “Sesame Street” (Sesame Workshop)

Best Writing: “Bob’s Burgers” (Bento Box Entertainment, 20th Century Fox)

Best Acting: “Dino Dana” (Sinking Ship Entertainment)

Best Voice Talent: “Hey Duggee”  (Studio AKA, BBC Studios)

Best Design: “Hey Duggee” (Studio AKA, BBC Studios)

Best Music: “Hey Duggee” (Studio AKA, BBC Studios)

There is also a set of Kidscreen Awards categories designed to spotlight the best efforts made by broadcasters to build stronger connections with kids and family audiences around the world. These winners were decided by an online vote amongst Kidscreen readers that took place in December. The winners in the broadcast categories are as follows:

BROADCASTING CATEGORY

Channel of the Year: PBS KIDS

Best Programming Block: TVOKids

Best On-Air Host or Hosting Team: Suki, Meisha, Jesse, Duhin, Spencer and RikiMisu—The Zone, Zone Weekend and Big Fun Movies (YTV)

Best Kids-Only Streaming Service: Hopster

And rounding out the Kidscreen Awards program is a set of digital categories for preschool (zero to five) and kids (six and up). Here are the winners of these prizes:

DIGITAL—PRESCHOOL CATEGORY

Best Learning App—Branded: Cleo & Cuquin: Explore + Learn  (HITN)

Best Learning App—Original: Funexpected Math! (Funexpected)

Best Game App—Branded: Dino Dana: Dino Quest  (Sinking Ship Entertainment)

Best Game—Other: Cutie Pugs Games  (Little Engine Moving Pictures)

Best YouTube Channel: Moonbug Kids (Moonbug)

Best Web/App Series—Branded: Canticos (Encantos Media Studios, Nickelodeon)

Best Web/App Series—Original: Lili & Lola (Big Bad Boo Studios)

Best Website: Pinna.fm  (Pinna)

DIGITAL—KIDS CATEGORY

Best Learning App—Branded: Marvel Hero Tales  (Kuato Studios, Marvel)

Best Learning App—Original: Wonderscope  (Within Unlimited, Flight School, Nexus, Preloaded, 3dar, Chromosphere)

Best Game App—Branded: Do Not Touch  (Nickelodeon)

Best Game App—Original: Crow: The Legend (Baobab Studios)

Best YouTube Channel: DreamWorksTV  (NBCUniversal Digital Enterprises)

Best Web/App Series—Branded: Dance Squad  (Driver Studios)

Best Web/App Series—Original: Detention Adventure (LoCo Motion Pictures, Broken Compass Films)

Best Website: WarriorCats.com  (Coolabi)

Best Game—Other: Crow: The Legend  (Baobab Studios)